Trend CSB/16540T CraftPro Thin Kerf Saw Blade 165 x 20mm x 40T has been added to your cart
Checkout Now Continue Shopping
Product Code: TRECSB16540T
Ready to ship with
The Trend CSB/16540T CraftPro Thin Kerf Saw Blade has the following specification:
Diameter: 165mm (6.1/2in)
Bore: 20mm
Kerf: 1.5mm
Plate Thickness: 1.0mm
No. of Teeth: 40
Tooth Form: ATB
Hook: 15°
NOT for use with Bosch GSK 24.