SIP TEMPEST PH660/120HDS Steam Pressure Washer
SIP
Product Code: 08962S
  • Need Help? Just Give Us a Shout 🤝
Full Specification
Perfect for hot and cold water performance in commercial applications.
Browse SIP CLEANING for more quality equipment from SIP Industrial.
  • 1740psi (120bar) variable pressure and 660ltrhr variable flow rate
  • 1400rpm 4-pole slow-running brushless induction motor for quieter operation and double lifespan
  • Brass-headed COMET Triplex in-line crankshaft pump for durability
  • 85°C to 140°C hot output temperature via a powerful diesel-fired boiler
  • Metal lance with adjustable nozzle and rubber shroud protection
  • Integrated robust front and rear bumpers for added protection
  • Built-in temperature setting thermostat and pressure gauge
  • 3.5ltr detergent tank with adjustable low pressure suction
  • Extra-large wheels for easy movement over uneven terrain
  • Easy-to-use control panel and easy internal access
  • 10mtr hose with built-in retractable hose reel
  • Integral water softener and descaling tank
  • Ideal for commercial applications
  • SIP 2-Year Standard Silver Warranty
  • Manufactured in Italy
Technical Information
ITEM NO. 08962
Input Supply: 230v (13A)
Motor Power: 2.2kW (3hp) 4-POLE
Pump Type: COMET Brass Triplex Crankshaft
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: variable 1740psi (120bar)
Water Flow Rate: variable 660ltr/hr
Max. Temperature: 85°C - 140°C
Fuel Tank Capacity: Diesel 18ltr
Detergent Capacity: 3.5ltr
Hose Length: 10mtr
Sucks Water: No
Net Weight: 109.50kg
Gross Weight: 110.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 1130(H) x 1110(W) x 640mm(D)