SIP TEMPEST PH600/140 T4 Hot Water Pressure Washer
SIP
Product Code: 08956S
  • Need Help? Just Give Us a Shout 🤝
Full Specification
Perfect for hot and cold water performance in commercial applications.
Browse SIP CLEANING for more quality equipment from SIP Industrial.
  • 2030psi (140bar) max. pressure and 600ltr/hr flow rate
  • 1400rpm 4-pole slow-running brushless induction motor for quieter operation and double lifespan
  • Heavy-duty brass-headed COMET in-line crankshaft pump for durability
  • 110°C hot output temperature via a powerful diesel-fired boiler
  • Metal lance with adjustable nozzle and rubber shroud protection
  • Integrated robust front and rear bumpers for added protection
  • 3.5ltr detergent tank with adjustable low pressure suction
  • Extra-large wheels for easy movement over uneven terrain
  • Easy-to-use control panel and easy internal access
  • 15mtr hose with rear storage hanger for tidiness
  • Built-in pressure gauge
  • Ideal for commercial applications
  • SIP 2-Year Standard Silver Warranty
  • Manufactured in Italy
Technical Information
ITEM NO. 08956
Input Supply: 230v (13A)
Motor Power: 2.2kW (3hp) 4-POLE 1400rpm
Pump Type: COMET Brass Triplex Crankshaft
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 2030psi (140bar)
Water Flow Rate: 600ltr/hr
Max. Temperature: 110°C
Fuel Tank Capacity: Diesel 15ltr
Detergent Capacity: 3.5ltr
Hose Length: 10mtr
Sucks Water: No
Net Weight: 86.70kg
Gross Weight: 95.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 1000(H) x 1000(W) x 650mm(D)