SIP TEMPEST TP760/190 Petrol Pressure Washer
SIP
Product Code: 08925S
  • Need Help? Just Give Us a Shout 🤝
Full Specification
Browse SIP CLEANING for more quality equipment from SIP Industrial.
  • 2760psi (190bar) max. pressure and 750ltr/hr flow rate
  • Powerful 6.5hp (4.8kW) EURO V petrol engine for performance
  • Heavy-duty brass-headed crankshaft pump for increased durability
  • Space-saving folding design for simple movement and storage
  • Large pneumatic tyres for easy movement over uneven terrain
  • Low oil protection helps to prevent engine damage
  • 10mtr heavy-duty rubber hose and heavy-duty lance
  • Ideal for farming or contractor use
  • SIP 2-Year Standard Silver Warranty
Product Video
Technical Information
ITEM NO. 08925
Engine Type: 6.5hp (4.8kW) EURO V
Pump Type: SIP Crankshaft
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 2760psi (190bar)
Water Flow Rate: 750ltr/hr
Hose Length: 10mtr
Detergent Tank: No
Sucks Water: No
Net Weight: 43.00kg
Gross Weight: 45.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 475(H) x 710(W) x 400mm(D)