SIP ISKP7/150ES Industrial Petrol Compressor
SIP
Product Code: 04331S
  • Need Help? Just Give Us a Shout 🤝
Full Specification
Browse SIP AIR for more premium compressors from SIP Industrial.
  • Electric-starting (battery and leads not included)
  • Heavy-duty KOHLER® 207cc (7hp) EURO V petrol engine
  • Assembled and thoroughly tested by SIP in the UK
  • SIP 10 year receiver anti-corrosion warranty
  • SIP 2-Year Standard Silver Warranty
  • KOHLER® 3 Year Engine Warranty
Technical Information
ITEM NO. 04331
Engine Type: KOHLER 207cc (7hp) EURO V
Electric Starting: Yes
Receiver Size: 150ltr
Piston Displacement: 16.00CFM (453ltr/min)
Free Air Delivery (FAD): 11.00CFM (312ltr/min)
Max. Air Pressure: 150psi (10.3bar)
Working Speed: 1200rpm
No. of Cylinders: 2 cylinders
No. of Stages: 1 stage
Net Weight: 109.25kg
Gross Weight: 115.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 1030(H) x 800(W) x 1200mm(D)