SIP ISHP5.5/150 Industrial Petrol Compressor
SIP
Product Code: 04450S
  • Heavy-duty HONDAâ„¢ GX160 163cc EURO V petrol engine
  • SIP 2-Year Standard Silver Warranty
  • HONDAâ„¢ 3 Year Engine Warranty
Technical Information
ITEM NO. 04450
Engine Type: HONDA GX160 163cc EURO V
Electric Starting: No
Receiver Size: 150ltr
Piston Displacement: 16.00CFM (453ltr/min)
Free Air Delivery (FAD): 11.00CFM (312ltr/min)
Max. Air Pressure: 150psi (10.3bar)
Working Speed: 1200rpm
No. of Cylinders: 2 cylinders
No. of Stages: 1 stage
Net Weight: 105.45kg
Gross Weight: 111.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 1020(H) x 800(W) x 1200mm(D)