SIP ISHP11/150 Industrial Petrol Compressor
SIP
Product Code: 04459S
  • Need Help? Just Give Us a Shout 🤝
Full Specification
Browse SIP AIR for more premium compressors from SIP Industrial.
  • Heavy-duty HONDAâ„¢ GX340 340cc EURO V petrol engine
  • Splash oil lubrication helps to prevent engine damage
  • Built-in safety valve and automatic unloader valve
  • Assembled and thoroughly tested by SIP in the UK
  • SIP 10 year receiver anti-corrosion warranty
  • SIP 2-Year Standard Silver Warranty
  • HONDAâ„¢ 3 Year Engine Warranty
Technical Information
ITEM NO. 04459
Engine Type: HONDA GX340 340cc EURO V
Electric Starting: No
Receiver Size: 150ltr
Piston Displacement: 35.00CFM (991ltr/min)
Free Air Delivery (FAD): 26.00CFM (736ltr/min)
Max. Air Pressure: 150psi (10.3bar)
Working Speed: 1275rpm
No. of Cylinders: 2 cylinders
No. of Stages: 2 stages
Net Weight: 138.70kg
Gross Weight: 146.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 1130(H) x 800(W) x 1200mm(D)