Trend T18S/BJK1 Biscuit Jointer 18V 1 x 4.0Ah Li-ion has been added to your cart
Checkout Now Continue Shopping
Product Code: TRET18SBJK1
Ready to ship with
Supplied with: 1 x CR/BJB100T Biscuit Jointer Blade, 1 x Attachment Plate, 1 x Dust Bag & Adaptor, 1 x Vacuum Adaptor (fits T35 and T32 Dust Extractors), 1 x 18V 4.0Ah Li-ion Battery and 1 x Fast Charger.
Specification:
6 Cutting Depths: No.0, No.10, No.20 Biscuits plus ’Maximum’ Duplex and Simplex settings
Angle Range: 0-90°
Maximum Fence Height: 35mm
Blade: 100 x 22mm bore x 6T
Cutter Slot Thickness: 4mm
Dust Spout Size: 34mm
Weight: 2.5kg (without battery)