Trend CSB/16024T CraftPro Thin Kerf Saw Blade 160 x 16mm x 24T has been added to your cart
Checkout Now Continue Shopping
Product Code: TRE16024T
Ready to ship with
The Trend CSB/16024T CraftPro Thin Kerf Saw Blade has the following specification:
Diameter: 160mm (6.1/4in)
Bore: 16mm
Kerf: 1.5mm
Plate Thickness: 1.0mm
No. of Teeth: 24
Tooth Form: ATB
Hook: 15°
NOT for use with Bosch GSK 24.