HiKOKI KC18DFXJAZ Twin Pack 18V 2 x 2.0Ah Li-ion has been added to your cart
Checkout Now Continue ShoppingProduct Code: HIKKC18DJXJA
Ready to ship with
The HiKOKI KC18DFXJAZ Twin Pack contains the following:
1 x 18V DV18DBFL2 Combi Drill with a brushless motor, soft grip handle and compact design at only 189mm in length, making it ideal for confined spaces.
No Load Speed: 0-400/1,800/min.
Impact Rate: 0-6,000/0-27,000/bpm
Max. Torque: 70Nm
Capacity: Brick 13mm, Wood 50mm, Metal 13mm
Weight: 1.7kg
1 x 18V WH18DBFL2 Impact Driver shares the same high power brushless motor and soft grip handle too, on top of an additional electric brake to improve safety.
No Load Speed: 0-3,100/min.
Max. Torque: 172Nm
Capacity: Screw 4-10mm, Bolt M5-M16, HT Bolt M5-M12
Weight: 1.6kg
Also supplied with: 2 x 18V 2.0Ah Li-ion Batteries, 1 x UC18YKSL Charger and 1 x Carry Case.