HiKOKI KC18DDXJBZ Twin Pack 18V 3 x 5.0Ah Li-ion has been added to your cart
Checkout Now Continue ShoppingProduct Code: HIKKC18DDXJB
Ready to ship with
The HiKOKI KC18DDXJBZ Twin Pack contains the following:
1 x 18V DV18DDX Compact Combi Drill with a high power brushless motor, two speed gearbox and 20 stage adjustable torque plus rotary and impact drilling modes. The electric brake provides increased safety. Fitted with a soft grip handle for increased comfort.
Chuck Capacity: 2.0 - 13mm.
No Load Speed: 0-440/0-1,700/min.
Impact Rate: 0-6,600/0-25,500/bpm.
Max. Torque: 55Nm.
Capacity: Brick 13mm, Wood 36mm, Steel 13mm.
1 x 18V WH18DDX Compact Impact Driver with a high power brushless motor for increased tool durability and provides reliable usage. The electric brake provides increased safety. Fitted with a soft grip handle for increased comfort.
Bit Holder: 6.35mm.
No Load Speed: 0-3,200/min.
Impact Rate: 0-4,000/bpm.
Max. Torque: 140Nm.
Capacity: Bolt M5-M14, HT bolt M5-M12, Screw 4-8mm.
Also supplied with: 3 x 18V 5.0Ah Li-ion Batteries, 1 x Charger and 1 x Carry Case.