SIP TEMPEST PP960/210 Honda GX Pressure Washer
SIP
Product Code: 08948S
  • Need Help? Just Give Us a Shout 🤝
Full Specification
Browse SIP CLEANING for more quality equipment from SIP Industrial.
  • 3045psi (210bar) max. pressure and 960ltr/hr flow rate
  • Powerful HONDAâ„¢ GX340 340cc EURO V petrol engine
  • Heavy-duty brass-headed COMET crankshaft pump for increased durability
  • Space-saving folding design for simple movement and storage
  • Large pneumatic tyres for easy movement over uneven terrain
  • Low oil protection helps to prevent engine damage
  • 10mtr heavy-duty rubber hose and dual lance with swivel connection
  • Assembled and thoroughly tested by SIP in the UK
  • Water sucking capability up to 2mtr*
  • Ideal for farming or contractor use
  • SIP 2-Year Standard Silver Warranty
  • HONDAâ„¢ 3 Year Engine Warranty
*Low pressure priming necessary.
Technical Information
ITEM NO. 08948
Engine Type: HONDA GX340 340cc EURO V
Pump Type: COMET Crankshaft
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 3045psi (210bar)
Water Flow Rate: 960ltr/hr
Hose Length: 10mtr
Detergent Tank: No
Sucks Water: up to 2mtr
Net Weight: 69.35kg
Gross Weight: 73.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 630(H) x 800(W) x 1200mm(D)