SIP 230v OL197/10RC Direct Drive Compressor
SIP
Product Code: 06254S
  • Need Help? Just Give Us a Shout 🤝
Full Specification
Ideal for low pressure and low volume applications.
Browse SIP AIR for more premium compressors from SIP Industrial.
  • Oil-free system for a maintenance-free clean air supply
  • Lightweight and compact design for easy portability and storage
  • Integrated sturdy and safe foot plate for added versatility
  • Control panel with easy-to-read gauge and ergonomic pressure regulator
  • Efficient cooling system for durability and extended work life
  • Robust feet for simple set-up and positioning
  • SIP 2-Year Standard Silver Warranty
  • Manufactured in Italy
Technical Information
ITEM NO. 06254
Input Supply: 230v (13A)
Motor Power: 1.5hp (1.1kW)
Receiver Size: 10ltr
Piston Displacement: 8.00CFM (227ltr/min)
Free Air Delivery (FAD): 4.00CFM (113ltr/min)
Max. Air Pressure: 145psi (10bar)
Noise Level: 97dB(A)
Net Weight: 11.00kg
Gross Weight: 18.10kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 360(H) x 530(W) x 570mm(D)