Makita DLM330RT LXT Lawnmower 33cm 18V 1 x 5.0Ah Li-ion
Makita Tools
Product Code: MAKDLM330RT
  • Need Help? Just Give Us a Shout 🤝
Related Products
The Makita DLM330RT LXT Lawnmower can turn in a small radius, making it ideal for use in a home garden. This 3 in 1 Lawnmower cuts and collects grass, it can also be used for mulching.
Equipped with a 2 tooth blade for mowing and mulching. It has 8 cutting heights, adjustable by the handle, from 20mm up to 75mm.
Supplied with: 1 x 18V 5.0Ah Li-ion Battery, 1 x Blade, 2 x Wrenches, 1 x Mulching Plug and 1 x DC18RC Compact Charger.
Specifications:
No Load Speed: 4,300/min.
Cutting Diameter: 330mm.